Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

Literatura o kibicach (Książki, czasopisma, artykuły, ziny)

Wysłane przez Kamil_Cracovia 
Literatura o kibicach (Książki, czasopisma, artykuły, ziny)
12 pa 2009 - 00:31:47
Jeżeli chodzi o czasopisma to z pewnością "To my kibice", którego chyba przedstawiać nie trzeba. Nie dawno na rynku pojawiła się nowa pozycja pt. "Szalikowiec" - nr 1, który posiadam zapowiada się całkiem przyzwoicie.
Ostatnio jednak zainteresowały mnie książki o kibicach typu "Liga chuliganów" R.Zielińskiego. Kto ma jakieś ciekawe propozycje z w/w tematyki? Ja słyszałem o takich książkach jak:
- Wojciech Wencel "Arka Gdynia, moja miłość" (nie wiele wiem o pozycji, z plotek słyszałem, że dobra książka)
- Roman Zieliński "Liga chuliganów", "Pamiętnik kibica" (przeglądałem jedną z nich, chyba jedne z najpopularniejszych lektur kibicowskich. Posiadałem na komputerze ale przepadła gdzieś)sad smiley
- Ewa Wilk "Krucjata łysogłowych" (książka o polskich skinheadach, w której podobno jest też coś o łysych kibicach Cracovii. Pilnie poszukuję, czasem pojawiają się na Allegro i schodzą za krocie)
- Jerzy Dudała "Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach" (książkę przeczytałem i mogę polecić, posiadam w pdf - jak ktoś chcę to mogę podesłać).
W temacie polecajcie, a najlepiej wklejajcie linki lub skany dobrych artykułów z gazet etc.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2010-12-15 20:30 przez Kamil_Cracovia.
Re: Literatura o kibicach
12 pa 2009 - 01:46:50
Kamil, mówiłem Ci już kiedyś, że mam "Krucjatę Łysogłowych" i mogę Ci skserować/pożyczyć smiling smiley

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-10-12 01:48 przez As_ksc.
12 pa 2009 - 22:55:54
Kamil_Cracovia Napisał(a):

> - Ewa Wilk "Krucjata łysogłowych" (książka o
> polskich skinheadach, w której podobno jest też
> coś o łysych kibicach Cracovii.

To poszukaj też - choć z tym może być większy problem - książki "Polska siła" (niestety autora nie pamiętam).
Tam o wiele więcej miejsca poświęcono kibicom, szczególnie właśnie Cracovii - nawet jakieś foty chyba były.
12 pa 2009 - 23:34:40
Krótka recenzja smiling smiley:
Cytat

"Liga chuliganów" - Książka, którą każdy szanujący się kibic piłkarski powinien przeczytać. cholernie ciężko ją dostać, a ceny używanych egzemplarzy na Allegro dochodzą do dość wysokich pułapów. W książce opisane są takie ekipy jak: Amica Wronki, Arka Gdynia, Bałtyk Gdynia, Chrobry Głogów, Cracovia Kraków, GKS Katowice, GKS Tychy, Górnik Wałbrzych, Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Hutnik Kraków, Lech Poznań, Lechia Dzierżoniów, Lechia Gdańsk, Legia Warszawa, ŁKS Łódź, Miedź Legnica, Motor Lublin, Nobiles Włocławek, Odra Opole, Olimpia Poznań, Petrochemia Płock, Pogoń Szczecin, Polonia Bydgoszcz, Polonia Bytom, Polonia Warszawa, Raków Częstochowa, Ruch Chorzów, Sparta Wrocław, Stal Mielec, Stilon Gorzów, Śląsk Wrocław, Widzew Łódź.

[i37.tinypic.com] - okładka. Książkę odnalazłem na jednej z płytek.winking smiley

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-10-12 23:42 przez Kamil_Cracovia.
12 pa 2009 - 23:52:41
W '' Krucjacie Łysogłowych '' jakiś wąs mówi, że kibice Cracovii są najgroźniejsi w Polsce oraz są mistrzami miejskiej partyzantki a działacze NOP-u twierdzą , że w Krakowie bycie skinem oznacza bycie kibicem Cracovii . Tyle o nas .

''Polskiej siły'' nie czytałem, postaram się załatwić i zeskanować strony o Cracovii .
13 pa 2009 - 00:02:52
W Moim sercu LECH... Djaczenki jest niezłe choć pamiętam że były wokół tej pozycji kontrowersje wśród kibiców Kolejorza... no ale nie mnie to oceniać

natomiast Pamiętnik Kibica Zielińskiego jest strasznie stronniczy i jego wielbienie Śląska i GTSu przypomina mi forum sfrustrowanych nastolatków z małego miasteczka...

Jestem dymanym baranem
13 pa 2009 - 00:05:37
Karvin, ładnie się czyta. Dużo tam prawdy ale Djaczenko pisał tylko o tej dobrej stronie Lecha a zapomniał o całej masie złych przez co to jest taka Nasza laurka. Stąd te kontrowersje.

433...
Ultras Lech `01

Dumny z bycia Pyrą, za co wszyscy nienawidzą.
13 pa 2009 - 00:10:55
Kolejne tytuły:
- Radosław Kowalski "Szalikowcy. Potomkowie Hooligana "
- Ryszard Kapuściński "Wojna Futbolowa"
- Przemysław Piotrowski "Szalikowcy"
- Tomek Milcarz "Rycerze w szalikach. Subkultura chuliganów piłkarskich w świetle koncepcji Ericha Fromma"

13 pa 2009 - 08:59:53
No właśnie Koziołku o to mniej więcej mi chodziło ale wolałem żeby ktoś bardziej zorientowany to napisał smiling smiley

Kamil "Wojna Futbolowa" jest bardzo w małym stopniu o kibicach, jeśli w ogóle smiling smiley

U Kapuścińskiego zresztą wątek futbolowy pojawia się też w Imperium w przepięknej scenie oglądania meczu w TV na Syberii smiling smiley

Jestem dymanym baranem
13 pa 2009 - 13:22:08
Z tą ,,Wojną Futbolową'' Kamil to trochę przesadziłeś. Ta książka to reporterski zapis przeżyć Ryszarda Kauścińskiego z Afryki i Ameryki Łacińskiej. Jedna z opisywanych historii dzieje się w czasie krótkiego konfliktu zbrojnego między Hondurasem a Salwadorem, który wybuchł rzekomo po meczu reprezentacji obu krajów.
Twórczość Kapuścińskiego polecam młodym ludziom. Pozwala spojrzeć na świat z ,,innej'' perspektywy smiling smiley

,,OUR REVENGE WILL BE THE LAUGHTER OF OUR CHILDREN''
Bobby Sands

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-10-13 13:24 przez Iniemamocny2.
13 pa 2009 - 14:44:04
As_ksc Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Kamil, mówiłem Ci już kiedyś, że mam
> "Krucjatę Łysogłowych" i mogę Ci
> skserować/pożyczyć smiling smiley

Ja czytałem "Krucjatę wypożyczoną ze szkolnej biblioteki w technikumsmiling smiley
Ogólnie fajna książka, choc z dzisiejszej perspektywy traktuje o historycznych już czasach. Potwierdzam o Cracovii tylko małe wzmianki, książka bardziej o Skinheadach niż o kibicach, ale warto polecic.

13 pa 2009 - 21:30:21
[www.allegro.pl]

na allegro jest dostepna ta ksiazka
a co do ksiazek romana zielinskiego to oby dwie ksiazki ciekawe o starych czasach
pzdr
16 pa 2009 - 17:02:34
"Krucjata łysogłowych" jest też na stanie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej. Niestety czytelnia ma jeden mały mankament - książki trzeba czytać na miejscu!tongue sticking out smiley Niewykluczone, że uda mi się zdobyć kolejną pozycję, czyli "Pamiętnik kibica" Zielińskiego [i35.tinypic.com], z tym, że nic nie obiecuje.

17 pa 2009 - 00:47:09
Krucjata Łysogłowych jest o średniointeligętnych braciach, oddającą rzeczywistość polskich miast lat 90-ch, natomiast Liga Chuliganów i Pamiętnik... R. Zielińskiego to taki bełkot obszczymurka, typowego wąsa wrocławskiego!!!!!!
17 pa 2009 - 01:35:53
HC2008, skoro nie podchodzą Ci wymienione przez Ciebie tytuły, to polecam Ci "Ligę chuliganów" Jerzego Dudały.
Nachalnik, czy chodzi Ci o książkę Mariusza Janickiego i Mirosława Pęczaka, pt. "Polska siła: skini, narodowcy, chuligani"?

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2009-10-17 01:40 przez Kamil_Cracovia.
17 pa 2009 - 10:51:30
Kamil moglbys mi wyslac tego PDFa na dinth1906@gmail.com ?

Serwis komputerowy LONDYN : [pogotowie-komputerowe-londyn.blogspot.com]
W imieniu wszystkich uzytkownikow smartphonow apeluje do adminow o zainstalowanie wsparcia dla Tapatalka na forum smiling smiley
17 pa 2009 - 23:35:08
Poszło! smiling smiley

18 pa 2009 - 03:02:23
Ja tez bym chętnie poczytałsmiling smiley Jakbyś mógł to poprosze na tofi18@gmail.com

Na leżajskiej ziemi wychowany, herbowi w pasy oddany...
18 pa 2009 - 20:39:17
Futbolowa Gorączka- Nick Hornby

Polak-Węgier, dwa Bratanki..
18 pa 2009 - 23:36:22
Merol Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Futbolowa Gorączka- Nick Hornby

To jest dobre dla studentów na rozładowanie między sesjami...
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować