Witaj! Logowanie Rejestracja
Ciekawostki historyczneGość Gość
 
05-06-2006, 10:21 #21
chcesz knur zrobic z wątku seminarium? Wink
bo jesli tak to w zasadzie trzeba by każdą informacje weryfikować kontrźródłem

ciekawostka: pierwszą ksiązką stricte historyczną jest
Wojna peloponeska Tukidydesa (V w. p.Chr)
źródło: głowa Wink
maaciek
Liczba postów:2,287 Reputacja: 503
05-06-2006, 13:04 #22
Tutaj jeszcze jedna ciekawostka zaczerpnięta ze strony Blood and Honour.
Tworzone są liczne mity, jak ten o bohaterskiej obronie bunkra dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej i samobójstwie broniących się tam żydów. Znów widzowie będą raczeni widokiem ohydnej gęby Edelmana i opowieściami o odradzającym się antysemityzmie.
Nie dowiedzą się jednak o prawdziwych faktach historycznych, które ujawnił jeden z naukowców Polskiego Instytutu Historycznego w Stamford w USA. Wedle wszelkich znaków w bunkrze dowództwa ŻOB, gdzie znalazły się dwie konkurencyjne żydowskie grupy doszło do strzelaniny. Spór miedzy komunistami dowodzonymi przez Anielewicza a bundowcami (socjalistami) dowodzonymi przez Edelmana zakończył się wyrżnięciem jednej grupy przez drugą. Bowiem tak dziwnie składa się, że wszyscy żydowscy komuniści zginęli w bunkrze, natomiast bundowcy znajdujący się w nim, niemal bez strat przeżyli wojnę. W dodatku wszystko wskazuje wskazuje na to, że zrabowali przy tym kasę powstania. Edelman tuż po wojnie zakupił willę w luksusowej łódzkiej dzielnicy, pracując jako adiunkt w szpitalu. Skąd biedny młody żydowski chłopak miał tak astronomiczna sumę, by kupić sobie jednorodzinną willę i to w czasach gdy normą w Łodzi i całej Polsce było, że 2-3 rodziny żyły wspólnie w jednym małym mieszkaniu. Wiadomo że żydzi w bunkrze mieli znaczne zasoby finansowe i liczne kosztowności i nikt nie wyjaśnił po wojnie co się z nimi stało. Nie tylko Edelman spośród bundowców uratowanych z bunkra żył tuż po wojnie na bardzo wysokim poziomie. Także jego zastępca, Antek Zukierman obnosił sie po wojnie z wielka ilością gotówki. Wg jednego z niezależnych historyków z USA doszło w bunkrze tuż przed ewakuacją do walki socjalistów z komunistami. powodem miały być zasoby finansowe powstania. Niewątpliwie kontrole nad kasą powstania pragnął zachować Anielewicz, co bundowcom nie mogło się podobać. Nie doszło wiec do żadnego masowego samobójstwa jak przedstawiają to filosemickie media. Doszło do puczu, w wyniku którego jedna żydowska grupa wystrzelała drugą. A zwycięzca bierze wszystko. W tym przypadku, co zresztą częste u żydów, chodziło zapewne przede wszystkim o pieniądze.|||KAZZ|||
Liczba postów:844 Reputacja: 1
05-06-2006, 13:19 #23
Goepijatyk - tak hejnał jest grany non stop nawet o 3ciej w nocy[Obrazek: 52qah75.jpg]

Pokuś...
Liczba postów:45 Reputacja: 0
05-06-2006, 13:22 #24
to i ja cosik dożuce:

Józef Piłsudski ma na swoim koncie m.in. udany skok na rosyjski pociąg pocztowy wiozący pieniądze. Wydarzenie miało miejsce w 1908r. na małej stacji Bezdany k. Wilna, a w napadzie brali udział także późniejsi premierzy II RP Aleksander Prystor i Walery Sławek oraz późniejsza żona Piłsudskiego - Aleksandra. Łupem padło 200 tys. rubli. "Przestępcy" byli wówczas działaczami partii PPS Frakcja Rewolucyjna, a pieniądze przeznaczono na walkę o niepodległość.

Piłsudski i Dmowski mieli różne pomysły związane z możliwością odzyskaniem niepodległości: Dmowski popierał Rosję, Piłsudski - Austro-Węgry. W 1905 (wojna rosyjsko-japońska) obaj pojechali do Tokio. Piłsudski chciał wzniecić antyrosyjskie powstanie z pomocą Japonii; Dmowski zaś chciał Japończyków do tego zniechęcić. Wiele razy włazili sobie jeszcze w drogę i to nie tylko w sprawach politycznych: obaj zalecali się do tej samej kobiety - Aleksandry (zobacz wyżej). W tym przypadku górą był Piłsudski.

Adolf Hitler nie był Niemcem tylko Austriakiem (prawdziwe nazwisko: Schlicklgruber), a Józef Stalin (prawdziwe nazwisko: Josif Wissarionowicz Dżugaszwili) nie był Rosjaninem tylko Gruzinem. Co ciekawe, obaj panowie początkowo marzyli o karierze duchownych. Stalin studiował nawet przez 5 lat w seminarium...

Hitler często odkładał terminy ataków na różne państwa (np. na Polskę czy na ZSRR). Rekordowo, bo aż 29 razy przesuwał datę agresji na Holandię, Belgię i Francję. Pierwotnie miał on nastąpić 17 stycznia 1940 ale faktycznie nastąpił dopiero 10 maja 1940 r. Przyczyny tych zmian były bardzo różne np. niesprzyjająca sytuacja pogodowa.

Podczas wojny gestapo często rewidowało mieszkanie słynnego malarza Picassa. Pewnego razu znaleziono zdjęcie obrazu "Guernica" (przedstawia miasto Guernica, zniszczone przez niemiecki Legion Condor w czasie hiszpańskiej wojny domowej). Na pytanie: To pana dzieło? Picasso odparł - NIe, wasze.[Obrazek: 4826.jpg]

Gość Gość
 
05-06-2006, 15:45 #25
Obraz ''Guernica'' jest symbolem zniszczonego miasta i masakry cywilów w wyniku nalotu bombowców a tak naprawdę nalot na Guernice nie był cięzki , zniszczona została jedynie niewielka część miasta , straty wsród ludności też nie były duże.knur
Liczba postów:6,096 Reputacja: 183
05-06-2006, 16:05 #26
Maniex - co innego opowiedzieć coś swoimi słowami, a co innego przekleić/przepisać tekst bez podania źródła, nieprawdaż?

a Wojna Peloponeska to druga najstarsza rzecz o Teorii Stosunków Międzynarodowych. starsza jest Sztuka Wojny Sun Tzu. tako rzecze prof.dr hab. Lubomir W. Zyblikiewicz Smileraz dwa, raz dwa trzy, pięć sześć siedem, osiem!
[Obrazek: new_wallbash.gif]

Elwood
Liczba postów:274 Reputacja: 57
05-06-2006, 16:12 #27
A ja przeklejam ,bo mi sie nie chce opowiadac własnymi slowami....na temat Guerniki...chociaż nie historycznie, a o obrazie :-)

Obraz Pabla Picasso "Guernica" należy do najbardziej znanych na świecie obrazów. Mało kto jednak wie, że Picasso namalował ten obraz, zanim jeszcze baskijskie miasteczko zostało zniszczone. Hiszpański "rząd ludowy" zamówił go u malarza, aby zdobił on hiszpański pawilon na paryskiej wystawie światowej w 1937 roku. Tam też obraz został wystawiony, ale jako "Wezwanie przeciwko wojnie", mimo iż nie znajduje to żadnego uzasadnienia w tematyce obrazu. Już przed laty Brytyjczyk Herschel B. Chipp, a po nim Francuz Gerald Messadie udowodnili, że tematem obrazu nazywanego popularnie "Guerniką" jest walka byków (tauromachia) i że obraz nie ma nic wspólnego ze zniszczeniem baskijskiego miasteczka ani w ogóle z wojną. Wiadomo dziś, że Picasso za swój obraz otrzymał okrągłą sumkę od "rządu ludowego". Nie są znane żadne protesty malarza przeciw fałszywemu tytułowi obrazu i jego propagandowemu wykorzystaniu.

Dodajmy, że sama Guernica nie została bynajmniej zniszczona przez Niemców ani przez zwolenników Franco, a przez "słuszne" wojska republikańskie, które przed wycofaniem się z miasteczka puściły je z dymem. Do dziś wszakże tysiące naiwniaków, podziwiając obraz Picassa, pobudzają swe święte oburzenie "faszystowskim bestialstwem".
[Obrazek: Elwood.jpg]

Całkowita mądrość świata jest wielkością stałą w czasie. Problem w tym, ze ludzi wciąz przybywa

Khalid Pasiak
Liczba postów:15,825 Reputacja: 6,223
05-06-2006, 16:27 #28
[Obrazek: guernica.jpg]
http://www.pajacyk.pl/ Wejdź, kliknij brzuszek pajacyka i pomóż  głodnym dzieciom +Ustaw jako stronę startową!!!

Khalid Pasiak
Liczba postów:15,825 Reputacja: 6,223
05-06-2006, 16:32 #29
"Dodajmy, że sama Guernica nie została bynajmniej zniszczona przez Niemców ani przez zwolenników Franco, a przez "słuszne" wojska republikańskie, które przed wycofaniem się z miasteczka puściły je z dymem. Do dziś wszakże tysiące naiwniaków, podziwiając obraz Picassa, pobudzają swe święte oburzenie "faszystowskim bestialstwem". "


wikipedia :
Po bombardowaniu obie walczące strony rozpowszechniały swoją propagandę na temat bombardowania Guernicy. Rząd republikański podawał informację o całkowitej zagładzie miasta i tysiącach zabitych i rannych. Natomiast strona narodowa generała Franco rozpowszechniała informacje, że zniszczenia były dziełem wysadzania budynków przez Front Ludowy i miały na celu zintensyfikowanie oporu Basków przeciwko frankistom. Z kolei sam Franco mówił: "Uważam że Guernica nie została zbombardowana, lecz spalona przez samych Basków. Ktokolwiek zaś głosi inną tezę, uprawia czerwoną prowokację."

ciężko z tego wywnioskować jak było(pewnie by się w profesjonalne źródła trzeba zagłębić) ale to co poniżej raczej na efekt pożaru nie wygląda:

[Obrazek: 800px-Guernica_atak.jpg]
http://www.pajacyk.pl/ Wejdź, kliknij brzuszek pajacyka i pomóż  głodnym dzieciom +Ustaw jako stronę startową!!!

Gość Gość
 
05-06-2006, 17:07 #30
zaś wątek zszedł na polityke Big Grin

knur: no i własnie tu dochodzimy, iz w zasadzie trzeba by zrobic seminarium

no bo czy Sun Tzu naprawde istniał?
czy pisał (głosił?) w VI w przed Chr czy moze w IV przed Chr.??
które zródła czego dowodzą i które są bardziej wiarygodne??

no semanarium, ani chybi

jednak widzialbym (i jak sądzę taki był zamysł autora wątku) zeby nie bawic sie w naukowe polemiki (ilu nas bedzie dysponowało odpowiednią wiedzą i biblioteką? pięciu?)
a raczej wpisywać PO PROSTU CIEKAWOSTKIKajak
Liczba postów:6,031 Reputacja: 5,742
05-06-2006, 18:13 #31
Jak wiadomo "pyrrusowe zwycięstwo" to takie, które osiągnięte za cenę zbyt dużych strat , prowadzi do ostatecznej klęski.W świadomości osób nawet z wykształceniem historycznym Pyrrus funkcjonuje najwyżej jako lekkomyślny łowca przygód, który , wmieszawszy się w wojnę z Rzymem, odniósł kilka krwawo okupionych sukcesów, wytracił wojsko i jak niepyszny wrócił do Epiru,aby marnie zginąć w niepotrzebnej,chaotycznej bijatyce, od dachówki rzuconej przez starą babę.

Przypomnieć wypada że pojęcie "pyrrusowe zwycięstwo" obce było starożytnym.Zamiast tego mówili o zwycięstwie"kadmosowym"....

Pyrrus cieszył się natomiast sławą największego wodza swoich czasów, według opinii samego Hannibala tylko Wielkiemu Aleksandrowi, notabene swemu krewnemu,ustępował w wojennym kunszcie.
Już w starożytności zdawano sobie sprawę, że Aleksander Macedoński odniósł bajeczny wprost sukces w starciu ze zmurszałym Imperium Perskim,Pyrrusowi natomiast się nie powiodło,ponieważ wydał wojnę dynamicznej,niezwykle agresywnej Republice Rzymskiej, dysponującej ogromnymi rezerwami.....


#Krzysztof Kęciek,"BENEWENT 275 p.n.e." Bitwy historyczne. Bellona Warszawa 2001


Tak to jest cholera że historię ustalają zwycięzcy.
Propaganda rzymska działa po dzis dzień, mimo ze samego imperium już od jakiegoś czasu nie ma.
Musiał im Pyrrus nieźle dać popalić że aż tak próbowali go zdyskredytować.
A propo propagandy to jakiś czas temu Anglicy wymyślili ze Szkoci sa skąpcami....Geopijatyk-Fan Oderki
Liczba postów:711 Reputacja: 523
05-06-2006, 18:48 #32
Wiadomo, że Republikę Hiszpańską rozpieroliły NKWD od środka i Falanga od zewnątrz, czyli dwa wrogie wolnemu światu obozy. Pod pojęciem NKWD rozumiem Lewactwo, a pod pojęciem Falanga Ciemnogród.Za treść postów mojego męża nie odpowiadam.

Barbara M.M.

Geopijatyk-Fan Oderki
Liczba postów:711 Reputacja: 523
05-06-2006, 18:57 #33
Ja nawet słyszałem, że Drezno zniszcyli Żydzi i że gdyby wojnę wygrał nie Stalin ale Hitler, byłoby nas teraz nie 38 milionów, ale co najmniej 50 i Polska sięgałaby aż po Ural.Za treść postów mojego męża nie odpowiadam.

Barbara M.M.

Dinth
Liczba postów:977 Reputacja: 1
05-06-2006, 19:20 #34
Cytat:a pod pojęciem Falanga Ciemnogród
Falanga wcale nie byla 100% prawica.
Cytat: że gdyby wojnę wygrał nie Stalin ale Hitler, byłoby nas teraz nie 38 milionów, ale co najmniej 50 i Polska sięgałaby aż po Ural.
Hitler wojny nie mogl wygrac..

gtx
Liczba postów:1,768 Reputacja: 386
05-06-2006, 19:29 #35
Geopijatyk-Fan Oderki Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Ja nawet słyszałem, że Drezno zniszcyli Żydzi i że
> gdyby wojnę wygrał nie Stalin ale Hitler, byłoby
> nas teraz nie 38 milionów, ale co najmniej 50 i
> Polska sięgałaby aż po Ural.

Po Ural, możliwe, ale zachodnią granicą....

Geopijatyk-Fan Oderki
Liczba postów:711 Reputacja: 523
05-06-2006, 20:20 #36
JA SIĘ ŻEGNAM Z TYM FORUM, PO PROSTU NIE MAM JUŻ SIŁ PROWADZIĆ TE BEZSENSOWNE DYSKUSJE. MUSZĘ JESZCZE JEDNĄ RZECZ ZROBIĆ, BO WSZAK OBIECAŁEM OGOLIĆ JEDNĄ STRONĘ SWOJEJ TWARZY DO LINII NOSA I TAK SIĘ POJAWIĆ NA ULICY KAŁUŻY. I TAK SIĘ POJAWIĘ NA JESZCZE JEDNYM, OSTATNIM JUŻ SWOIM MECZU CRACOVII, BO WSZAK JAK POWIEDZIAŁEM, ŻE TO ZROBIĘ, TO ZROBIĘ. A MAM ZASADĘ, ŻE JAK COŚ OBIECAM TO ZROBIĘ. CHCIAŁBYM JESZCZE SPOTKAĆ SIĘ Z KNUREM, CZŁOWIEKIEM Z TEGO FORUM, KTOREGO NAJBARDZIEJ CENIĘ. I TO NIE BYNAJMNIEJ DLATEGO, ŻE PODZIELAM JEGO POGLĄDY, BO RACZEJ Z WIĘKSZOŚCIĄ Z NICH NIE ZGADZAM, ALE DLATEGO ŻE UWAŻAM GO ZA JEDNEGO Z NAJUCZCOIWSZYCH I NAJMNIEJ SKORYCH DO DEMAGOGII LUDZI. KNUR ZAPRASZAM DO WODZIA.
BYE ANTYSEMICKO CRACOVIO!!!!
Geopijatyk Fan Oderki!Za treść postów mojego męża nie odpowiadam.

Barbara M.M.

Maggo proko
Liczba postów:772 Reputacja: 46
05-06-2006, 20:32 #37
papa[Obrazek: 14ij37q.jpg]

Gość Gość
 
05-06-2006, 20:34 #38
Żegnaj : )Dinth
Liczba postów:977 Reputacja: 1
05-06-2006, 20:37 #39
Geo: odpisze ci jednak bo mam nadzieje ze jeszcze wpadniesz na forum, przynajmniej zeby przeniesc swojego posta do bardziej pasujacego tematu Tongue
Nurtuje mnie mianowicie jedna rzecz - niby jestes (byles?) kibicem Cracovii i nagle porzucasz to wszystko tylko dlatego ze czesc kibicow tego zespolu jest jak to okresliles "antysemitami"? Czy kibicowales Cracovii tylko dlatego ze wedlug ciebie byl to "semicki" klub??.

Gość Gość
 
05-06-2006, 20:47 #40
jakies przwesilenie letnie?

taki fajny wątek był....
:/
Skocz do: