Witaj! Logowanie Rejestracja
WOJSKOWOŚĆgargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
10-09-2019, 21:19 #2,381
Dowództwo US Air Force na obszarze Pacyfiku (PACAF) prowadzi program, mający zaowocować wykorzystaniem sztucznej inteligencji do monitorowania i przewidywania działań obcych sił powietrznych na Pacyfiku. Oficjalnie nie wymienia się żadnego państwa, ale wiadomo, że chodzi o Chiny i Rosję.

Wobec coraz częstszych prognoz niekorzystnego dla USA przebiegu ewentualnego konfliktu zbrojnego z Chinami lub Rosją amerykańskie siły zbrojne zwiększają nakłady na rozwój tak zwanych broni przyszłości. Poczesną rolę odgrywa w tym procesie sztuczna inteligencja.

Pomysł PACAF-u to stworzenie bazy danych kontaktów radarowych ruchu lotniczego nad Pacyfikiem zarejestrowanych w ciągu ostatniego roku i aktualizowanej na bieżąco. Sztuczna inteligencja ma przeanalizować ten gigantyczny zasób danych, wyszukać w nim prawidłowości i opracować modele zachowań sił powietrznych innych państw. Tak wyposażone systemy będą w stanie wychwycić nawet drobne zmiany i przewidywać dalszy rozwój sytuacji, w tym możliwość ataku. W przyszłości na wsparcie ze strony sztucznej inteligencji będą mogły liczyć nie tylko systemy dowodzenia, ale nawet pojedynczy piloci.

Rosnąca aktywność rosyjskiego i chińskiego lotnictwa nad Pacyfikiem budzie duże zaniepokojenie Pentagonu. Szczególnie do myślenia dały wydarzenia z 23 lipca tego roku, gdy rosyjskie i chińskie samoloty naruszyły południowokoreańską strefę identyfikacji obrony powietrznej. Akcja sprawiała wrażenie skoordynowanej.13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca


gargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
11-09-2019, 16:30 #2,382
Sejmowa komisja obrony pozytywnie zaopiniowała we wtorek "Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata
2021-2035
".

To pierwszy tego typu dokument przygotowany w 15-letniej, a nie jak dotychczas 10-letniej perspektywie. Jest on podstawą bardziej szczegółowych planów, w tym planu modernizacji technicznej.

"Bardzo się cieszę, że nie było głosów przeciwnych. To świadczy to tym że to dobry dokument" - powiedział przewodniczący komisji Michał Jach (PiS). "Ważne, że dokument dotyczy planowania na 15 lat, zgodnie ze standardami NATO, będzie aktualizowany co cztery lata. W obecnej sytuacji czas systemów, w które wyposażamy siły zbrojne, często przekracza 10 lat" - zaznaczył.

Jak powiedział przewodniczący, w opiniowanym dokumencie "są pewne, bardzo istotne zmiany" w porównaniu z poprzednimi szczegółowymi kierunkami. "Zmieniła się filozofia postrzegania rozwoju sił zbrojnych; wprowadzone zmiany odpowiadają na dynamikę i globalizację zagrożeń. To bardzo dobry dokument. Czekamy teraz na program modernizacji technicznej" - dodał Jach.

Pozytywnie o opiniowanym dokumencie wypowiedział się też wiceprzewodniczący komisji, były wiceminister obrony Czesław Mroczek (PO-KO). "Po raz pierwszy szczegółowe kierunki zostały przygotowane na 15-letni okres. Odnotowuję, że zostało to zrobione w terminie, poprzednie dokumenty były przyjmowane z rażącymi opóźnieniami" - powiedział Mroczek.

Zaznaczył również, że "nie było kontrowersji, nikt nie głosował przeciwko temu projektowi". "Dyskusja była, były pewne wątpliwości, ale nie było głosów przeciw. Jest zapowiedź dobrych działań, jest odniesienie się do tego, co pojawia się na świecie w związku z nowymi zagrożeniami" – dodał.

Także wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz zwrócił uwagę, że dokument różni się od poprzednich przede wszystkim 15-letnią - a nie 10-letnią pespektywą planistyczną. "Otwiera to nowe, większe możliwości planistyczne przed polska armią, otwiera też drogę do przygotowania kolejnych dokumentów"- powiedział. Dodał, że priorytety zawarte w liczącym kilkanaście stron dokumencie są zbieżne z realizowanymi obecnie, jak rozbudowa komponentu cybernetycznego. Wiceszef MON zaznaczył, że choć w wielu obszarach "Strategiczne kierunki" są kontynuacją dotychczasowych dokumentów, to pewne plany są wyraźniej zapisane, jest np. wprost mowa o samolotach piątej generacji.

Główne kierunki rozwoju sił zbrojnych wskazuje prezydent, a Rada Ministrów co cztery lata przyjmuje uchwałę w sprawie szczegółowych kierunków na
15 lat (przed zmiana ustawy w ubiegłym roku ten okres wynosił 10 lat). Dokument jest podstawą przygotowywanego przez MON programu rozwoju sił zbrojnych, a ten – podstawą planu modernizacji technicznej, który pozwala zawierać umowy na zakup uzbrojenia i wyposażenia.

Obecnie obowiązujące "Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP" zostały określone na lata 2017-2026. Kolejne zostaną przyjęte na 15 lat, według planu w 2020 r. po przyjęciu szczegółowych kierunków powstanie kolejny program rozwoju sił zbrojnych - także operujący w perspektywie 15-letniej.13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca

krzys67Bytom
Liczba postów:497 Reputacja: 1,504
11-09-2019, 17:45 #2,383
Po to są plany, żeby je ciągle zmieniać. qwaaaa AKTUALIZOWAĆ !!
Big Gringargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
12-09-2019, 15:52 #2,384
W czwartek 12 września w północnej części Cypru doszło do eksplozji składu amunicji, przez co kilka osób zostało rannych, a wielu turystów z okolicznego hotelu musiało zostać ewakuowanych. O całym zdarzeniu poinformował szef MSZ Cypru Północnego, nieuznawanego na arenie międzynarodowej kraju.

Pierwszy wybuch nastąpił o godzinie 1:30 czasu lokalnego na terenie strefy wojskowej w składzie amunicji, który znajdował się na wschód Kirenii. Po kilku godzinach kolejne eksplozje i pożar udało się opanować, jednak przyczyna zdarzenia nie jest znana. Ustaleniem tego zajmie się zespół śledczych, który obecnie bada sprawę.

Kilkugodzinne eksplozje kolejnych partii amunicji były bezpośrednim zagrożeniem dla życia gości z okolicznego hotelu, w którym fala uderzeniowa doprowadziła do wybicia okien i wypadnięcia drzwi, przez co kilka osób odniosło obrażenia. Na ten moment wiadomo, że nie ma już zagrożenia w okolicy, jednak ze względu na szkody turyści zostaną wysłani do innego ośrodka.

Jedna z polskich turystek zeznała, iż wybuch doprowadził do zranienia w głowę jej 5-letniego syna, choć nie były to bardzo poważne obrażenia. Na miejscu dało się ujrzeć o wiele bardziej poszkodowane osoby, głównie przez uderzenie odłamków szkła.13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca

gargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
13-09-2019, 16:30 #2,385
Serbia w ciągu najbliższych sześciu miesięcy ma otrzymać dziewięć uzbrojonych dronów Pterodactyl-1 (Wing Loong) produkowanych przez chiński koncern CAIG. Kontrakt ma zawierać klauzulę o możliwości zamówienia dodatkowych piętnastu sztuk.

Nazywany "chińskim Predatorem" Wing Loong może wykonywać zadania rozpoznawcze i bojowe. Jest uzbrojony w szereg opracowanych specjalnie dla niego rodzajów uzbrojenia, w tym bomby i kierowane pociski rakietowe.

Serbia podjęła kroki w sprawie pozyskania chińskich dronów już w 2018 roku. W ostatnich latach, w ramach modernizacji sił zbrojnych, kraj ten pozyskał wiele typów uzbrojenia, głównie produkcji rosyjskiej. Niedawno otrzymał między innymi trzydzieści czołgów T-72 i trzydzieści pojazdów opancerzonych BRDM-2, a serbskie siły powietrzne pozyskały (również z Rosji) sześć MiG-ów-29.

Jak podkreślają analitycy, sprzedaż dronów Serbii byłaby pierwszą transakcją dotyczącą eksportu chińskiego uzbrojenia na rynek europejski. W ostatnich latach obserwujemy intensywny wzrost eksportu chińskich bezzałogowców na innych kontynentach. Zostały one zakupione między innymi przez Egipt, Kazachstan, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Chińskie drony są szeroko wykorzystywane w konfliktach zbrojnych w Jemenie i Libii, gdzie niedawno jeden z nich został strącony wiązką laserową (najprawdopodobniej za pomocą urządzenia produkcji tureckiej).13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca

gargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
14-09-2019, 08:53 #2,386
W odpowiedzi na wycofanie się USA z Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu, (traktat INF), Rosjanie poinformowali o rozpoczęciu prac nad lądowymi wersjami znanych już dobrze pocisków manewrujących Kalibr. Według wielu ekspertów będzie to tańsze i efektywniejsze rozwiązanie, niż tworzenie nowego systemu od podstaw. Rosjanie podają, że wprowadzenie uzbrojenia tego rodzaju znacznie zwiększy potencjał uderzeniowy Wojsk Lądowych FR. Faktycznie jednak lądowe odmiany pocisków Kalibr są już w służbie, a ich wdrożenie było przyczyną złamania traktatu INF. Oprócz tego planuje się zwiększenie zasięgu rakiet Iskander.

Traktat INF dotyczył wystrzeliwanych z powierzchni ziemi pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5500 km. Porozumienie to zawarto 8 grudnia 1987 roku, jego stronami były Stany Zjednoczone Ameryki i ówczesny Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Zobowiązywało ono obie strony do zaprzestania produkcji, rozprzestrzeniania a przez to i do wycofania z eksploatacji ww. typów broni bazowania lądowego.

Nad stworzeniem lądowej wersji Kalibra (w NATO oznaczonej jako SSC-08) rozpoczęcie prac nakazał Prezydent FR Rosji Władimir Putin. Według rosyjskich władz ma być ona tańszą w pozyskaniu i eksploatacji alternatywą do wersji eksploatowanej na okrętach. Ponadto, w niektórych przypadkach jej użycie może być również bardziej efektywne. Wiadomo jest jednak, że już dużo wcześniej w Rosji trwały prace nad dostosowaniem Kalibra do odpalania z wyrzutni osadzonych na rożnego rodzaju nośnikach (w tym adoptowanych cywilnych pojazdach).

Co więcej, taki pocisk wszedł do służby - pod oznaczeniem 9M729 - i to za jego sprawą Rosja złamała traktat INF. Teraz otwarcie i oficjalnie mówi się o rozpoczęciu prac nad wersją lądową, co w praktyce może oznaczać rozszerzenie zakresu jej zastosowania i dalsze modyfikacje. Oprócz tego, do 1200 km ma być zwiększony zasięg pocisków Iskander.

Pociski balistyczne Iskander-M są w stanie (zdaniem rosyjskich ekspertów) niszczyć/obezwładniać wybrane cele (stanowiska dowodzenia wyższego szczebla, węzły łączności i przekazywania danych, systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, systemy rakietowe na stanowiskach startowych, lotniska, obszarów zgrupowań wojsk czy infrastrukturę krytyczną przeciwnika) od sześciu do ośmiu razy szybciej niż inne pociski manewrujące. Wersja systemu z rakietami balistycznymi (aerobalistycznymi) 9M723 nosi nazwę Iskander-M, a z pociskami skrzydlatymi 9M728 Iskander-K (oficjalnie ten pierwszy wariant, w najnowszych rozwiązaniach ma możliwość odpalenia obu tych rakiet).

Brygada taka jest ponadto w mniejszym stopniu narażona na zniszczenie przez przeciwnika niż okręty. Sam kompleks rakietowy jest celem bardzo trudnym do wykrycia, ze względu na jego dużą mobilność taktyczną i relatywnie krótki czas przygotowania rakiet do użycia. Do tego dochodzi duża precyzja trafienia (zastosowanie korelacyjnych układów pozycjonowania/samonaprowadzania radiolokacyjno-optoelektronicznych), czy możliwość odpalania dwóch różnych efektorów z jednej wyrzutni. Zastosowany pocisk balistyczny, konstrukcyjnie cechuje się większą odpornością na bliski wybuch głowicy antyrakiety, a pionowa trajektoria lotu w fazie ataku oznacza wejście w martwą strefę pracy radiolokatora systemu obronnego.

Obszar funkcjonowania brygady rakietowej wynosi do 1600 km2 i jest w pełni chroniony przez lotnictwo, systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, brygada może też być zabezpieczona lub maskowana przez współdziałające wojska inżynieryjne.

Według Rosjan zmodernizowany „balistyczny” Iskander mógłby mieć zasięg do 800 km (w wersji manewrującej do 1500 km) przy nieznacznie zmienionej masie i pozostawionych obecnie wymiarach. Natomiast przy wzroście tych parametrów możliwe byłoby uzyskanie odpowiednio 1200 i 2500 km. Zwiększenia zasięgu dokonano by m.in. dzięki zastosowaniu nowej generacji stałych (mieszanych) paliw rakietowych dla układów napędowych o impulsie specyficznym 270-280 kgf* s/kg.

Z kolei same Kalibry udowodniły już swoją wartość, atakując wybrane cele podczas prowadzenia operacji w Syrii. Odpalano je z okrętów nawodnych operujących na Morzu Kaspijskim i podwodnych z Morza Śródziemnego. Dostosowanie tej rakiety do odpalania z jednej z obecnie wykorzystywanych wyrzutni lądowych nie sprawiłoby znacznych problemów. Jak przedstawiono to już wcześniej w wypadku Iskandera-M, powstanie nowych brygad wyposażonych w zmodyfikowane, odpalane z lądu Kalibry zapewni SZ FR znaczny wzrost możliwości przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych.13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca

gargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
14-09-2019, 14:44 #2,387
Defense Security Cooperation Agency (DSCA) ogłosiła, że Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce myśliwców stealth F-35. 32 samoloty mają kosztować 6,5 mld USD. Liczba i cena myśliwców mogą jednak ulec zmianie w czasie negocjacji. Na transakcję musi teraz wyrazić zgodę Kongres, do którego informacja DSCA dotarła 10 września.

Wraz z myśliwcami oferowany jest pakiet obejmujący 33 silniki F135, systemy walki elektronicznej, Command, Control, Communications, Computer, and Intelligence/Communications, Navigational, and Identification (C4I/CNI), Autonomic Logistics Global Support System (ALGS), Autonomic Logistics Information System (ALIS), Full Mission Trainer i inne systemy wsparcia.
F-35 miałyby zastąpić posowieckie samoloty MiG-29 i Su-22.

Głównym wykonawcą planowanego kontraktu ma być Lockheed Martin Aeronautics Company z Fort Worth w Teksasie, a producentem silników Pratt & Whitney Military Engines z East Hartford w Connecticut. Oferta nie zawiera propozycji offsetu. Umowa może jednak objąć jakieś jego formy, ewentualnie wynegocjowane między dostawcą a polskim MON w późniejszym terminie.

Przedstawiciele Lockheed Martina informowali wcześniej, że Polska może kupić samoloty F-35A z zainstalowanym pakietem Block 4, zaś polskie przedsiębiorstwa będą mogły być dostawcami niektórych komponentów samolotów, także dla innych odbiorców. Polska nie ma jednak szans na zostanie pełnoprawnym partnerem programu F-35 Joint Strike Fighter. Według Pentagonu, w tym zakresie program jest zamknięty.
Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-09-2019, 14:45 przez gargamel9998.13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca

gargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
14-09-2019, 17:08 #2,388
Jak poinformował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zostanie przeniesione z Białobrzegów do Olsztyna13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca

gargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
15-09-2019, 12:21 #2,389
Indyjskie ministerstwo obrony poinformowało o zatwierdzeniu remontu generalnego połączonego z modernizacją niszczycieli typu Delhi (P-15). Unowocześnianie okrętów będzie prowadzone we współpracy z Rosją, a odpowiedni kontrakt z Rosoboroneksportem został już podpisany.

Głównym celem modernizacji jest zwiększenie zdolności niszczycieli w zakresie obrony przeciwlotniczej, tak indywidualnej, jak i w przypadku obrony zespołów floty. Radar MR-755 Friegat-MAE E ma zostać zastąpiony nowszym urządzeniem, chociaż nie ujawniono jeszcze, jakiego typu.

Wymianie ma ulec także system przeciwlotniczy średniego zasięgu 9M317, znany w Indiach pod nazwą Kashmir. Tutaj również nie ujawniono konkretnego systemu, ale w spekulacjach pojawia się Sztil-1.

Całość remontu i modernizacji ma zostać przeprowadzona w Indiach. Według umowy ze stroną rosyjską produkcja kluczowych elementów nowych systemów ma być prowadzona z udziałem indyjskiego przemysłu.

Trzy niszczyciele typu P-15 : Delhi, Mysore i Mumbai - zasiliły indyjską marynarkę wojenną w latach 1997-2001. Okręty zostały zaprojektowane w latach 80. z pomocą radziecką. Wszystkie trzy jednostki powstały w stoczni Mazagon Dock Ltd. w Mumbaju.13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca

gargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
15-09-2019, 16:57 #2,390
Indyjski rząd zatwierdził kupno kolejnych zestawów przeciwlotniczych średniego zasięgu Akash dla sił powietrznych. Wart około 700 milionów dolarów kontrakt obejmuje wyposażenie dla sześciu eskadr. Dodatkowe Akashe mają zostać rozmieszczone wzdłuż granicy z Chinami i Pakistanem.

Rodzimy system zdobywa coraz mocniejszą pozycję w indyjskich siłach zbrojnych. Pierwotne plany zakładały wyposażenie w Akashe jedynie dwóch eskadr przeciwlotniczych lotnictwa. Z biegiem lat zamówienia rosły i obecnie mówi się już piętnastu eskadrach.

Decyzja zapadła w rezultacie nalotu na obozy islamskich terrorystów na terenie Pakistanu w lutym tego roku. W rezultacie późniejszego kryzysu Bhāratīya Vāyu Senā uznała, że nie ma odpowiedniej liczby systemów przeciwlotniczych, aby odeprzeć zmasowany atak pakistańskiego lub chińskiego lotnictwa.

Drugim użytkownikiem Akasha są indyjskie wojska lądowe, które mają łącznie otrzymać cztery pułki przeciwlotnicze. Każdy pułk składa się z sześciu baterii po cztery radary i cztery wyrzutnie. Mimo początkowych problemów Akash zdobywa aprobatę indyjskich wojskowych. W ubiegłym roku podczas ćwiczeń „Surya Lanka” system miał okazać się lepszy od zagranicznej konkurencji.

Nawet biorąc pod uwagę poprawkę na przesadę w lokalnych mediach, Akasha trzeba uznać za duży sukces. Aż 96% komponentów systemu jest produkowane w Indiach. Akash znalazł się także w ofercie eksportowej. Oferowany jest Wietnamowi, a zainteresowanie wyraziły także Zjednoczone Emiraty Arabskie.13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca

gargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
16-09-2019, 16:14 #2,391
Ministerstwo obrony Turcji poinformowało dziś o zakończeniu dostaw drugiego kompletu bateryjnego kompleksów obrony powietrznej S-400. Dostawy rozpoczęto 24 sierpnia 2019. Sprzęt trafiał, tak jak w przypadku poprzedniej baterii, do bazy lotniczej Mürted pod Ankarą.

Równolegle z dostawami trwa szkolenie tureckiego personelu, który będzie obsługiwał kompleksy S-400. Władze Turcji podtrzymują, że pierwsza jednostka uzbrojona w ten rosyjski sprzęt osiągnie gotowość bojową w kwietniu 2020.

Dostawy komponentów kompleksów S-400 do Turcji rozpoczęły się w lipcu 2019. Realizowane są wbrew groźbom sankcji USA, które oferowały Ankarze własne systemy przeciwlotnicze Patriot. Tureccy specjaliści uznali je jednak za gorsze od S-400 i oferowane na znacznie mniej korzystnych warunkach gospodarczych.

Prezydent Tayyip Erdogan nie wyklucza rozmów z Donaldem Trumpem na temat dalszej współpracy w branży obronnej. Warunkiem jest jednak rezygnacja przez USA z sankcji, które objęły dotąd zerwanie dostaw samolotów stealth F-35 i wykluczenie tureckiego przemysłu z programu jego rozwoju i produkcji. Stany Zjednoczone póki co nadal grożą rozszerzeniem sankcji w wypadku wprowadzenia rosyjskich systemów do linii.13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca

gargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
17-09-2019, 17:21 #2,392
W Łomży powstanie 18 Pułk Logistyczny, który będzie podlegał pod 18 Dywizje Zmechanizowana13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca

krzys67Bytom
Liczba postów:497 Reputacja: 1,504
18-09-2019, 15:15 #2,393
(14-09-2019, 17:08)gargamel9998 napisał(a):  Jak poinformował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zostanie przeniesione z Białobrzegów do Olsztyna
80 km od granicy z obwodem kaliningradzkim. Toż pijany Wania granatem ręcznym ich rozwali. Sad


(17-09-2019, 17:21)gargamel9998 napisał(a):  W Łomży powstanie 18 Pułk Logistyczny, który będzie podlegał pod 18 Dywizje Zmechanizowana

A inne dywizje bez logistyki ?
A podobno w wojsku chu..jowo ale jednakowo  Big Gringargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
18-09-2019, 15:43 #2,394
To akurat bedzie nowa jednostka13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca

gargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
19-09-2019, 16:49 #2,395
Personel Ratno Vazduhoplovstvo i Protivvazduhoplovna Odbrana (RV i PVO, serbskich wojsk lotniczych i obrony powietrznej) odbyli 11 września intensywne szkolenie dotyczące zdolności używanych przez rosyjskie Wozduszno Kosmiczeskije Siły (wojska lotniczo-kosmiczne) zestawów obrony powietrznej. Kurs przeprowadzono w centrum szkoleniowym w Gatczynie, leżącym 45 km na południowy zachód od St. Petersburga.

Ci sami żołnierze wzięli również udział w pierwszym wspólnym rosyjsko-serbskim ćwiczeniu wojsk OP Sławianskij Szczit (Słowiańska Tarcza) 2019”, które rozpoczęło się tego samego dnia na poligonie Azułuk w pobliżu Astrachania.

Organ rosyjskiego MON Krasnaja Zwiezda poinformował, że gospodarze szczegółowo zaprezentowali personelowi RV i PVO zdolności zestawów OP
S-400 Triumf i Pancyr-S1 i powiązanych z nim elementów, w tym radaru obserwacyjnego 91N6E.

Po zakończeniu szkolenia teoretycznego Serbowie wykonali kilka zadań szkoleniowych z użyciem obydwu zestawów. Załogi Pancyrów realizowały wykrywanie, śledzenie i niszczenie celów powietrznych. Natomiast zamiast rzeczywistego S-400 użyto symulatora ALTEK-400 i skupiono się na odparciu ataku lotniczego wspieranego przez aktywne i pasywne systemy zakłócające.

Z kolei serbski dziennik Politika informując o manewrach wspomniał, że według Belgradu ćwiczenia wojskowe, z użyciem S-400 i Pancyrów są elementem regularnych działań mających na celu szkolenie i doskonalenie zdolności serbskich sił zbrojnych.

Jak wiadomo, obydwa w/w zestawy nie znajdują się w arsenale RV i PVO. Tak więc fakt, że serbskie wojsko otrzymało szkolenie w obsłudze S-400 i Pancyrów, może wskazywać, że Belgrad zamierza pozyskać jeden z nich lub może obydwa w ramach modernizacji przestarzałej krajowej sieci obrony powietrznej.Serbskie media wielokrotnie anonsowały chęć zakupu przez wojskowych planistów z Belgradu nowych i nowoczesnych radarów i zestawów OP, w tym m.in. Pancyrów13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca

gargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
20-09-2019, 19:09 #2,396
Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony (Kōkū Jieitai) szykują się do wprowadzenia jednostki odpowiadającej za operacje w przestrzeni kosmicznej. Premier Shinzō Abe stwierdził nawet, że z czasem może nastąpić przekształcenie Kōkū Jieitai w Powietrzne i Kosmiczne Siły Samoobrony.

Japonia coraz uważniej przygląda się postępującej militaryzacji przestrzeni kosmicznej i nie zamierza pozostawać w tyle za Chinami czy Rosją. W sierpniu tego roku japońskie media informowały o planach ministerstwa obrony umieszczenia na orbicie satelitów bojowych.

Początki japońskiej militarnej obecności w kosmosie będą jednak skromne. Jednostka odpowiadająca za operacje w przestrzeni okołoziemskiej rozpocznie działalność w roku podatkowym 2020, który rozpoczyna się w kwietniu przyszłego roku. Początkowo będzie liczyć tylko siedemdziesiąt osób. Do jej zadań będzie należeć monitorowanie zakłóceń radiowych, kosmicznych śmieci i obcych satelitów mogących stwarzać zagrożenie dla japońskich satelitów.13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca

gargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
21-09-2019, 09:01 #2,397
Zgodnie z informacjami dostępnymi we francuskiej prasie Francja i Niemcy wreszcie porozumiały się w kwestii sprzedaży uzbrojenia powstałego w ramach kooperacji przemysłowej. Wynika z nich, że Niemcy zgodziły się nie blokować sprzedaży uzbrojenia, jeśli niemiecki wkład nie przekracza 20% dla danego sprzętu wojskowego.

Taka postawa Niemiec jest od dłuższego czasu źródłem sporów z bardziej nastawionymi na biznes brytyjskimi i francuskimi partnerami. Warto wspomnieć, że Niemcy mają bardzo surową politykę sprzedaży uzbrojenia. Zgodnie z zasadą Genschera Niemcy nie mogą sprzedawać uzbrojenia do regionów konfliktów i państw nieprzestrzegających praw człowieka. Niemieckie podejście jest w tej kwestii dużo ostrzejsze niż ma to miejsce u innych sygnatariuszy traktatu o handlu bronią bądź porozumienia z Wassenaar.

W przypadku implementacji wspomnianego porozumienia Niemcy przestaną blokować sprzedaż europejskiego sprzętu wojskowego szczególnie w regionie Bliskiego Wschodu. Aktualnie blokowane są dwa duże kontrakty, z czego pierwszy dotyczy dostaw korwet rakietowych Gowind dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a drugi dostaw kierowanych pocisków powietrze-powietrze Meteor dla floty saudyjskich Eurofighterów.13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca

Hrabia
Liczba postów:1,739 Reputacja: 793
21-09-2019, 16:02 #2,398
Zakończono próby zdawczo – odbiorcze okrętu patrolowego "Ślązak" po wyeliminowaniu usterek i trwa opracowywanie protokołu zdawczo - odbiorczego dla tego okrętu. Inspektorat Uzbrojenia MON spodziewa się w IV kwartale tego roku przekazania jednostki Marynarce Wojennej:

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/rzeczpos...mi/gr8qzgxBetter dead than red.
Han pasado!

gargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
21-09-2019, 17:44 #2,399
19września Compania Naţională Romtehnica, odpowiedzialna w imieniu rumuńskiego ministerstwa obrony narodowej (Ministerul Apărării Naţionale) za postępowania dotyczące modernizacji technicznej sił zbrojnych, ogłosiła przetarg na dostawę broni strzeleckiej do amunicji 5,56 mm x 45.

Podana w dokumentacji potencjalna wartość umowy to 19 397 430 RON netto (17,75 mln zł), choć należy traktować ją szacunkowo. Czas dostaw ma wynosić 40 miesięcy.

Chętni mają czas do 29 października na złożenie ofert. Kryterium oceny są w 72% parametry techniczne broni, a w 28% kwestie finansowe. Postępowanie ma być dwuetapowe, w pierwszej fazie z nadesłanych ofert zostanie wyłonionych od 3 do 5 przedsiębiorstw dopuszczonych do drugiej części.

Rumuni już od 2011 roku zapowiadali rozpoczęcie poszukiwań nowej konstrukcji strzeleckiej, która ma zastąpić w służbie karabinki PA Md. 86 (AIMS-74, odmiana AK-74) do amunicji 5,45 mm x 39 i PM Md. 63/65 (AIM/AIMS) do naboju 7,62 mm x 39. Docelowe zapotrzebowanie sił zbrojnych szacowane jest na ponad 60 tys. konstrukcji.

Analiza

W 2011 roku rumuńskie ministerstwo obrony zainicjowało dwuletni program, który miał doprowadzić do opracowania broni do amunicji 5,56 mm x 45 zgodnej ze standardami NATO. Początkowo rozwijało go lokalne przedsiębiorstwo Fabrica de Arme Cugir (900 pracowników, obroty netto w 2017 na poziomie 12 mln euro) wchodzące od 2001 roku w skład państwowej spółki Companiei Nationale Romarm (wydzielone w 2004 z zakładów mechanicznych Uzina Mecanica Cugir).

Pierwsze prototypy nowej broni na bazie karabinka AK powstały w 2012, ale dopracowany wariant ujawniono dopiero w 2017. Karabinek PA Md 2017 zasilany jest z 30-nabojowego magazynka stalowego, ma komercyjną wysuwaną kolbę i chwyt pistoletowy oraz zestaw szyn na łożu i nakładce na rurę gazową.

Konstrukcja nie wzbudziła zainteresowania, może dlatego że opracowanie relatywnie prostej modyfikacji Md 86 do amunicji 5,56 mm x 45 zajęło fabryce broni Cugir ponad 8 lat. Dlatego w 2018 rozpoczęto rozmowy z zagranicznymi producentami. Rumuni nie byli już zainteresowani opracowaniem własnej konstrukcji, ale zakupem licencji na wytwarzanie w kraju nowoczesnego karabinka. Ujawniono, że zainteresowani sprzedażą była chorwacka spółka HS Produkt i włoska Beretta.

We wrześniu 2018 rząd zgodził się na stworzenie spółki joint venture, w której udziały miały mieć zakłady rumuńska Uzina Mecanica Plopeni (część CN Romarm) i włoska Beretta Holding. 7 czerwca 2019 podpisano protokół uzgodnień w tej sprawie. Spółka miałaby początkowo składać, a później produkować karabinki Beretta ARX160A3, granatniki GLX160, karabiny ARX200 i broń krótką dla rumuńskich sił zbrojnych i formacji policyjnych. Zakład miałby powstać od zera, sfinansowany głównie przez stronę włoską.

W końcu marcu 2019 roku Ministerstwo Obrony Rumunii opublikowało informację, z której wynikało że jest zainteresowane zakupem ponad 6,7 tys. karabinków zasilanych nabojem 5,56 mm x 45. Umowa miała zostać podpisana w czerwcu 2019. Z wymienionego wówczas zapotrzebowania na 6740 karabinków, pierwsza transza 840 miała trafić do użytkownika do marca 2020 roku, druga w liczbie 2700 sztuk broni do października 2021, a pozostałe 3200 w wynegocjowanym później terminie.13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca

gargamel9998
Liczba postów:6,707 Reputacja: 6,067
21-09-2019, 20:52 #2,400
19 września para myśliwców F-35A wylądowała w bazie Lotniczej Gwardii Narodowej w Burlington w stanie Vermont. Tym samym rozpoczął się budzący kontrowersje wśród okolicznych mieszkańców proces przezbrajania na nowy typ myśliwca 158. Skrzydła Myśliwskiego - pierwszej jednostki Gwardii Narodowej, która otrzyma Lightningi II.

158. Skrzydło otrzyma łącznie dwadzieścia myśliwców, z których siedem będzie dostarczonych jeszcze w tym roku. F-35 są pierwszymi od wielu lat fabrycznie nowymi samolotami, które trafiają do Gwardii Narodowej. Przeważnie ta formacja otrzymuje używane maszyny z jednostek służby czynnej US Air Force. Skrzydło z Vermontu będzie drugą jednostką (po 388. Skrzydle Myśliwskim) które osiągnie gotowość operacyjną na F-35.

Jako kolejne nowe myśliwce otrzymają jednostki służby czynnej - 48. Skrzydło Myśliwskie z Lakenheath w Wielkiej Brytanii i 354. Skrzydło Myśliwskie z Eielson na Alasce.

Burlington stało się dziewiętnastą bazą na świecie (w 8 państwach), w której stacjonują F-35. Należąca do 158. Skrzydła 134. Eskadra Myśliwska od 1986 roku używała różnych wersji F-16, w tym jako ostatnią F-16C/D Block 30. Vipery zostały wycofane 6 kwietnia 2019 roku, a personel rozpoczął przygotowania do przezbrojenia na F-35. Szkolenie odbywało się w 33. Skrzydle Myśliwskim na Florydzie.

F-35 będą stopniowo zastępowały F-16 również w innych skrzydłach lotnictwa Gwardii Narodowej. W 2023 roku nowe samoloty powinny otrzymać jednostki z Wisconsin i Alabamy. Rozważano również bazy w Idaho, Michigan i na Florydzie. Najprawdopodobniej zostaną one wybrane do przezbrojenia w F-35 w następnej kolejności.
Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-09-2019, 20:53 przez gargamel9998.13 czerwca - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz"

Cracovia i Polonia - ślubowały sobie wierność do samego końca


Skocz do: